piątek, 27 marca 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

27.03.2020 

(dla "starszaków")

Międzynarodowy Dzień Teatru - DELFI PL 



  Teatralne ABC

AKT- jedna z konstrukcyjnych części sztuki teatralnej lub opery , stanowiąca całość kompozycyjną.
AKTOR- artysta grający w teatrze lub filmie, wcielający się w postać dramatu, której użycza głosu, twarzy, gestów.
ANTRAKT - przerwa pomiędzy aktami sztuki teatralnej, częściami koncertu.
CHÓR- pierwotnie występy śpiewaków i tancerzy w starożytnej Grecji uświetniające uroczyste obchody Dionizji; w antycznej tragedii jego pieśni wypełniały przerwy miedzy aktami albo tez przewodziły akcji.
DIONIZJE - obchodzone na przełomie marca i kwietnia kilkudniowe święto ku czci boga Dionizosa, w czasie którego oprócz rytualnych ofiar i uczt odbywały się agony śpiewacze i wystawiano tragedie i komedie.
EPIZOD-  zdarzenie krótkotrwałe lub o niewielkim znaczeniu, niewielka, podrzędna rola w filmie lub przedstawieniu
FARSA- odmiana komedii, zwykle nawiązująca do codzienności, podejmująca błahe konflikty urastające do rozmiarów znaczącego problemu.
GALERIA - w teatrze, ostatnia, najwyższa kondygnacja widowni. Także publiczność siedząca na galerii.
INSCENIZACJA- sceniczne opracowanie wystawianego utworu literackiego czy dramatycznego.
INTERMEDIUM - utwór sceniczny o komicznym charakterze, wystawiany w przerwach miedzy aktami zasadniczej sztuki lub częściami widowiska.
KOTURN -  but na grubej korkowej podeszwie mocowany rzemieniami do stopy, noszony na scenie w starożytnej Grecji przez aktorów grających w tragedii.
KULISY- elementy dekoracji scenicznej w kształcie malowanych płócien naciągniętych na ramy, umieszczone symetrycznie po obu bokach sceny. Potocznie część teatru za scena.
KULUARY pomieszczenie poza salą widowiskową, gdzie w czasie przerw mogą odbywać się nieoficjalne rozmowy i spotkania.
kURTYNA- podnoszona lub rozsuwana zasłona oddzielająca scenę od widowni.
MISTERIUM - widowisko teatralne znane w Europie w średniowieczu powstałe z dramatu liturgicznego, o tematyce zaczerpniętej z Biblii i żywotów świętych.
MONOGRAM- utwór dramatyczny, w którym występuje jeden wykonawca.
PANTOMIMA- widowisko teatralne, którego treść zostaje przekazana bez użycia słów, za pomocą gestów, ruchów i gry twarzy.
REKWIZYT - przedmiot wykorzystywany w przedstawieniu teatralnym, w telewizji lub filmie. Za przygotowanie rekwizytów do przedstawienia odpowiada rekwizytor.
SCENA- przestrzeń przeznaczona do działań teatralnych.
STATYSTA - aktor występujšcy głównie w scenach zbiorowych i nie wygłaszający żadnego tekstu.
SUFLER - osoba ukryta, zazwyczaj w budce na przodzie sceny lub za kulisami, podpowiadająca aktorom ich kwestie w trakcie przedstawienia
REŻYSER - artysta opracowujący własną koncepcję artystyczną sztuki, odpowiedzialny za całokształt przedstawienia teatralnego.
CHARAKTERYZACJA - nadawanie twarzy i sylwetce aktora cech wieku oraz szczególnych cech zewnętrznych odtwarzanej postaci.
INSPICJENT- pracownik teatru czuwający nad techniczną i organizacyjną stroną przedstawienia.
SCENOGRAFIA - plastyczna oprawa sztuki teatralnej. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia.
REPERTUAR TEATRALNY - zestaw utworów granych w jakimś teatrze w określonym czasie; też: wykaz tych utworów umieszczony na afiszach, w programach itp.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz