czwartek, 5 marca 2020

Dnia 2.03.2020 r. w naszej szkole,  odbył się konkurs krasomówczy m.in. na temat:

"KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA 

WARTOŚCIOWYCH KSIĄŻEK"

NATALIA SABAT KL. VIII A

Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!
Książki są jak okręty myśli, które płyną we własnym świecie. W każdej z nich znajdują się bogactwa. Odkryć je możemy dzięki czytaniu. To m.in. przez to uczymy się odpowiedzialności, szacunku czy miłości. Dlatego chciałabym was zachęcić do częstszego sięgania po piękne i wartościowe dzieła literackie.
Najważniejszą częścią naszego życia jest przyjaźń. Uważam, że nie ma jednoznacznego określenia tego słowa. Każdy z nas inaczej go zdefiniuje. Każdy z nas posiada inne odczucia. Ja uważam, że przyjaciel to osoba, za która jesteśmy odpowiedzialni i która podniesie nas gdy nasze skrzydła opadną. Trzeba dbać o taką relację. Nie może ona zostać zniszczona przez jedną kłótnie czy jeden popełniony błąd. W takiej sytuacji w naszym sercu, gdzie jest miejsce na dobre i miłe wspomnienia znajdować się będzie pustka. Dręcząca pustka. Takie wnioski możemy wyciągnąć z książki Antonie de Saint-Exuper’ego-,,Mały Książę’’. Podczas z spotkania z Lisem główny bohater dowiaduje się od rozmówcy bardzo ważnej rzeczy:
,, Jest się odpowiedzialnym za to co się oswoi’’
Wtedy właśnie mieszkaniec asteroidy B-612 zrozumiał, iż jest odpowiedzialny za Różę. Musi o nią dbać i się nią opiekować, ponieważ dla niego jest jedyną w swoim rodzaju. Czy my we współczesnych czasach poświęcamy tyle czasu drugiej osobie? Czy na pewno czujemy się odpowiedzialni? Czy nasza przyjaźń jest szczera i prawdziwa?
Możemy znaleźć również książki, które uczą nas szacunku i miłości do ojczyzny. Znajduje się ona tam, gdzie ojczyste ziemie i groby naszych przodków. Ojczyzna to miejsce bliskie sercu każdego człowiek. Ojczyzna to miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Ojczyzna to nasz dom. Bez zaprzeczeń prawdziwym patriotą jest Skawiński z ,,Latarnika’’ H. Sienkiewicza. Walczył on na różnych frontach świata. Uczestniczył w powstaniu listopadowym. Pewnego dnia, gdy zszedł on z latarni po swój zapas żywności, zauważył, że obok leżała paczka zaadresowana do niego. Była to przesyłka, na którą czekał-książka ,,Pan Tadeusz’’ A. Mickiewicza. Opisuje ona dzieje dworka w Soplicowie, czyli ,,centrum polszczyzny’’. Tradycje i wystrój panujący tam jak najbardziej pokazuje szacunek i miłość do ojczyzny. Zwracali uwagę na najmniejsze szczegóły, choćby na kolejność gości podczas spaceru:
,, Bo Sędzia w domu dawne obyczaje chwali,
I nigdy nie dozwalał, by chybiono względy
Dla wieku, urodzenia, rozumu, urzędu’’
Od małego jesteśmy uczeni, co jest dobre a co złe. Większość z nas potrafi odróżnić co uważane jest za prawidłowe, a co nie. Widzimy różnicę między bielą a szarością. To pierwsze symbolizuje prawdę, która jest wręcz przezroczysta. Kłamstwa nie do końca oznacza się czarnym , lecz szarym, niczym mgła. Łatwo się w niej zgubić. Wyjście jest czasem niemożliwe, dlatego brniemy w głąb z myślą ucieczki. Jednak to tylko pogorszy naszą sytuację. Czy nie lepiej czasem zwolnić, zastanowić się? Zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, aby potem ruszyć z podwójną prędkością. Ucieczka nie zawsze jest dobrym i rozsądnym rozwiązaniem. Zdecydowanie w miejscu, z którego nie ma wyjścia znalazła się Balladyna. Ta bezwzględna i żądna władzy dziewczyna popełniła serię zabójstw, błędów i kłamstw. Zabijała, by mogła sama przejąć panowanie. Kłamała, dlatego że wstydziła się swego pochodzenia. ,,Balladyna’’ Juliusza Słowackiego pokazuje przeciwieństwo wzorca, coś czego robić nie powinniśmy.
Mam nadzieję, że teraz wasz okręt nabierze tempa. Wasza wiedza się powiększy, a regał zostanie zapełniony wartościowymi książkami, które w głębi posiadają największe bogactwa świata. Czytanie to najlepszy wynalazek ludzkości.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz